Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prawo do otrzymania odprawy nie jest bezwzględne

05 maja 2022 | Kadry i Płace | Marcin Wojewódka

Po wypłaceniu odprawy osobie zwolnionej z przyczyn niedotyczących pracownika może się okazać, że świadczenie nie było należne. W takim przypadku powstaje obowiązek jego zwrotu.

Dla większości z nas oczywistością jest, że jeśli pracodawca rozwiązuje umowę o pracę z pracownikiem z przyczyn niedotyczących pracownika, to zmuszony jest wypłacić mu odprawę wynikającą z przepisów prawa. Jednak w praktyce takie uprawnienie nie ma charakteru bezwzględnego, tj. nie zawsze pracownikowi odprawa przysługuje.

Wielkość firmy i tryb

Przede wszystkim przepisy przewidujące prawo zwalnianego pracownika do odprawy mają zastosowanie wyłącznie w stosunku do pracodawców, którzy zatrudniają co najmniej 20 osób. Jeśli więc stanowisko pracy likwiduje pracodawca zatrudniający kilka czy kilkanaście osób, nie będzie on zobowiązany do wypłaty takiego świadczenia.

Inaczej wygląda sytuacja trybu zwolnień, a właściwie kwestia liczby zwalnianych pracowników. Tryb zwolnień jest właściwie niezależny dla kwestii posiadania przez zwalnianego pracownika uprawnienia do odprawy. W polskiej ustawie, zwanej popularnie ustawą o zwolnieniach grupowych,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12258

Wydanie: 12258

Spis treści

Zamów abonament